De Academie voor Carnavalskunsten in Aalst

Wat & Hoe
De Academie voor Carnavalskunsten is een initiatief van Stad Aalst, cultuurcentrum De Werf en Erfgoedcel Denderland. De academie biedt opleidingen en workshops voor carnavalisten en verenigingen.
Het aanbod speelt in op artistieke, technische en praktische noden en wordt elk jaar geëvalueerd en aangepast. De academie organiseert cursussen over technieken zoals piepschuim bewerken en schilderen. Daarnaast zijn er lezingen, publicaties, video’s en podcasts over de sociaal-culturele en historische betekenis van carnaval. Scholen en leerkrachten kunnen terecht voor educatieve programma’s.
De academie ondersteunt de erfgoedpraktijk en draagt kennis over aan nieuwe generaties. Ze stimuleert een dynamische en evoluerende carnavalscultuur. Daarnaast is ze een platform voor open gesprekken over de toekomst van carnaval.
Beeld: ©Koen De Vogelaere
Waarin zit volgens u de kracht van uw initiatieven?
In de Academie voor Carnavalskunsten gaan deelnemers actief aan de slag met de traditie, waardoor die kan evolueren. De opleidingen vertrekken vanuit de noden van de erfgoedgemeenschap. Zo waren er een tiental jaar geleden nog weinig carnavalisten die grote koppen uit piepschuim konden maken. Dat zorgde voor eenheidsworst in de stoet. Door een uitgebreide opleiding te organiseren, studeren nu jaarlijks nieuwe koppensnijders af, elk met een eigen stijl. Dankzij de Academie voor Carnavalskunsten komt carnaval ook positief in beeld. Na de vele polariserende discussies kunnen we via de academie tonen dat carnaval bovenal een verbindend volksfeest is, waar iedereen welkom is.
Wat is uw gouden raad voor anderen?
De Academie voor Carnavalskunsten is er voor en door de carnavalsgemeenschap. De noden van de erfgoedgemeenschap bepalen het aanbod, dat daardoor relevant blijft. Het zijn ook de carnavalisten die lesgeven in de academie, elk met hun eigen expertise. Het is dankzij de inzet van die mensen dat de traditie levend blijft en wordt doorgegeven aan de volgende generatie carnavalisten. Daarnaast proberen we ook het brede publiek aan te spreken, mensen die weinig met carnaval hebben. Op die manier hopen we bij te dragen aan een breder begrip voor het immaterieel erfgoed.
Onderneemt u nog andere acties waar u trots op bent? Of heeft u plannen voor andere acties waar u naar uitkijkt?
Vanuit Erfgoedcel Denderland blijven we de Academie voor Carnavalskunsten ondersteunen en uitbreiden. Zo zetten we momenteel sterk in op het educatieve aanbod, op vraag van veel leerkrachten uit de regio. Bijna elke school in Denderland is immers bezig met carnaval. Op die manier bereiken we een breed publiek en niet enkel de carnavalisten.
Michaël Van Houtte – erfgoedconsulent bij Erfgoedcel Denderland
Beelden © Gert Swillen - De Beeldfabriek - Koen De Vogelaere


